جشنواره فیلم شهر

سینمای اجتماعی بدون حضور در شهر معنا ندارد

مسعود اطیابی گفت که زندگی شهری جزء امورات اصلی زندگی مردم است و آنان به آداب و رسوم شهری عادت کرده اند، لذا فیلمسازان در سینمای اجتماعی باید شهر را به عنوان پایه اصلی فیلم در نظر بگیرند. سینمای اجتماعی بدون حضور در شهر امکان ندارد.

 

به گزارش روابط عمومی ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، مسعود اطیابی درباره برگزاری فیلم شهر، اظهار کرد: زندگی شهری جزء اصلی زندگی مردم است و سال هاست که مردم زندگی شهری را در پیش گرفتند و متناسب با رسوم و آداب شهری گذران عمر می‌کنند. بنابراین اگر بخواهیم سینمای اجتماعی را دنبال کنیم، سینمای اجتماعی بدون حضور در شهر امکان ندارد.

وی ادامه داد: مهم ترین مولفه فیلم اجتماعی، در حوزه شهری ساخته می شود. به اعتقاد من، فیلم شهر برای رواج سبک های مختلف زندگی کارایی خوبی دارد که برای بیان آنها برگزاری جشنواره فیلم شهر مناسب است تا هم فیلمسازان را به نگاه بهتر زندگی شهری ترغیب کند و هم به وقایع مختلف شهری بپردازد.

کارگردان «خروس جنگی» به رویکرد اثر فرهنگی ـ هنری در رابطه با زندگی شهری اشاره کرد و توضیح داد: اصلی ترین رویکرد فیلم شهری، سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی است. مسلما جوامع مختلف، سبک زندگی متناسب با شرایط شان را دارند، اما برای اقلیمی که ما زندگی می کنیم ارزش های دینی، سنت ها و فرهنگ های غنی، اصلی ترین مولفه نگاه درست به موضوع شهری است.

اطیابی بیان کرد: هر جامعه ای، ممکن است در مسیری حرکت کند که اشتباه باشد و نقاط سیاه اجتماعی در آن ایجاد شود. طبیعی است که این نقاط سیاه، توسط سینماگران روایت شود و مخاطب به آن توجه کند.

کارگردان فیلم «اخلاقتو خوب کن» تاکید کرد: سیاه نمایی زمانی رخ می دهد، که نمایش تلخی‌ها را برای سازندگی و اصلاح امور انجام نمی دهند بلکه قصد دارنداز این موضوع سوء استفاده کنند و به نوعی بهره برداری تبلیغاتی یا سیاسی از آن کنند.

وی نشان دادن معضلات و و کاستی ها در جامعه را کار هنرمند دانست و ابراز کرد: اساسی ترین کار هنرمند این است که نقاط مبهم و کور معضلات اجتماعی را به تصویر بکشد برای اینکه مردم کشور ببینند و برای رفع مشکلات آن تلاش کنند و به اصلاح امور بپردازند.

کارگردان فیلم «ماه گرفتگی» تصریح کرد:اگر قرار است، مدیریت شهری را نقد کنیم، در درجه اول باید در نقد خود منصف باشیم. مدیریت شهری کارهایی انجام می‌دهد که از منظر خودش درست و صحیح باشد اما امکان دارد محصول و ماهیت عملکردها خوب نباشد. در فیلم ها نقاط مثبت و منفی را توامان با هم نمایش دهیم، تا نتیجه موفقیت آمیزی به دست بیاوریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

 

 

کد خبر:__Page   تاریخ انتشار: شــنـبـه ، 27 خرداد سال 1396 ساعت 16:6:0