30 خرداد 1397
|
کد خبر: ۱۴۵۵ تاریخ انتشار: جـمـعــه ، ۱۳ مرداد سال ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۱۲:۰ تعداد بازدید: ۹۵۶

نشست مهمانان و داوران بخش بین الملل جشنواره فیلم شهر

تمجید کارگردان برزیلی از «فِراری» داودنژاد

به گزارش روابط عمومی ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر، در ابتدای این نشست، «یو وی بین ساری» کارگردان است و از کشور مالزی به ایران آمده، او که اعضای هیات داوران نیز هست، درباره حضورش در ایران گفت: این اولین تجربه حضورمن در ایران بود  و خوشحالم که این امکان برایم فراهم شد که فیلمهای زیادی را از شهرها و روستاها ببینیم و همچنین از اینکه توانستم در روزهای جشنواره سازنده های این آثار را ببینم، خوشحالم.

«یاسین نرما» بازیگر جوان سوئیسی از دیگران مهمانان بخش بین المللی بود که از حضور در ایران ابراز خوشحالی زیادی کرد و گفت که توانسته فیلمهای خوبی را در این جشنواره ببیند.

«آنا گیگانت» از اتالیا با فیلم کوتاه «در میان نور» آمده و حضور در ایران را تجربه مفیدی عنوان کرد، او با تاکید بر اینکه ذهنیت های دیگری از ایران داشته است، اضافه کرد: حضور در ایران باعث شد نظرم تغییر کند و خوشحالم این بخت و اقبال را داشتم که بتوانم به ایران بیایم.

«آیدان پروت» از کارگردانان استرالیایی که در نشست حضور داشت، نیز با بیان اینکه  در جشنواره و در کنار دیگر حاضران یک خانواده را تشکیل دادهاند، گفت: خوشحالم به واسطه این جشنواره با دوستان تازهای آشنا شدم و فرصت این را داشتم که با نگاهّها و عقیدههای دیگران آشنا شوم و فیلمسازهای ایرانی را هم ببینم.

«ریکاردو مهدف» کارگردان فیلم «دادگاه داخلی» که از کشور برزیل به ایران آمده ، نیز بیان کرد که حضور در این جشنواره برایش اهمیت زیادی داشته، او همچنین ادامه داد: قبل از اینکه به ایران بیایم، ذهنیتی درباره این کشور داشتم، ذهنیتی که رسانههای دیگر به من داده بودند، اما چند روز قبل که وارد ایران شدم و توانستم با مردم مهربان ایران آشنا شوم و سینمای آنها را ببینم، نظرم تغییر کرد.

او در بخشی از صحبتهایش تاکید کرد: من یکی از طرفدارهای سینمای ایران هستم و آن را دنبال میکنم، اما وقتی آمدم فهمیدم در ایران ژانرهای مختلفی هستند که در هرکدام از آنّها فیلمهای خوبی وجود دارد. البته در ایران تنها توانستم فیلم «فراری» به کارگردانی علیرضا داودنژاد را ببینم که آن را خیلی هم دوست داشتم

 

«استفانیا جیو رولامی»  از داوران بخش بینالملل که از ایتالیا آمده، اظهار کرد: من از نسل سوم سینمای ایتالیا هستم و با اینکه در جشنوارهّها و کشورهای مختلفی بودهام و تجربیات زیادی دارم، خوشحالم این فرصت را داشتم که به ایران بیایم و بتوانم هم این کشور و هم فیلمهای ایرانی را ببینم. همچنین باید بگویم خوشحالم که هیات انتخاب فیلم های مختلفی که نشان دهنده قلب تپنده احساس یک کشور بود را برای نمایش انتخاب کرده بودند.

او همچنین بیان کرد: خوشحالم که هنر سینما باعث شده ما در کنار یکدیگر قرار بگیریم. همچنین همه فیلمهایی که دیدیم را دوست داشتم و حتی دلم میخواست به همه آنها جایزه بدهم، اما این امکان وجود ندارد و می خواهم همه آنها را تشویق کنید.

«کان آتیلا تاشکین» کارگردان ترکیه ای که با فیلم «آنسوی ابرها» در جشنواره حضور دارد، از اینکه به ایران آمده خوشحال است و میگوید عاشق سینمای ایران است و خصوصا فیلمّای مجید مجیدی را خیلی دوست دارد.

«آنتوان لابچکن»  که آهنگساز فیلم «سه روز تا بهار» است و از کشور روسیه آمده هم با اشاره به اینکه اخبار ناخوشایندی درباره روابط میان ایران و روسیه منتشر شده، یادآور شد: خوشحالیم که ما دو کشور در برابر کشورهایی مانند امریکا که علیه ما هستند، در کنار یکدیگر هستیم و خوشحالم که این همدلی و در کنار هم بودن با سینما رخ داده است.

«الیور کراخت» کارگردان آلمانی که با فیلم کوتاه «عبور» در جشنواره حضور دارد، نیز می گوید که در ایران و آثار این کشور زنان و مردان قدرتمندی را دیده است.

«فابریزیو کتانی» کارگردان فیلم «شرح یک عشق» از کشور ایتالیا دیگر حاضر این نشست بود، او نیز با اشاره به اینکه همیشه تاریخ ایران را از دور دنبال کرده است، اظهار کرد: پدر همسرم کارگردان فیلم تیکت است که در زمان ساخت آن آقای عباس کیارستمی نیز بخش هایی از کار را انجام میداده است. خوشحال هستم که ایتالیا روز به روز به ایران نزدیکتر می شود بر خلاف ترامپ و کشور امریکا و همچنین امیدوارم که بتوانم پروژه مشترکی را با ایران انجام دهم و قطعا این آخرین باری نخواهد بود که به ایران آمدهام.

«جورجی آباشیشویلی» از گرجستان کارگردان «همه چیز درباره مردم» هم گفت: من با اینکه در گرجستان به دنیا آمدهام اما در آلمان زندگی میکنم و در آنجا گروهی از فیلمسازهایی از کشورهای دیگر حضور دارند که این فیلم هم محصول همین گروه است.